Mystique 1.08 - en to ar translation catalogue (196 entries)

en: % comments
ar: % تعليق

en: %s written by %s
ar: %s كتب بواسطة  %s

en: &laquo; Older Entries
ar: &laquo;  الموضوعات السابقة

en: - All categories
ar: كل التصنيفات

en: 1 comment
ar: تعليق واحد

en: 2nd sidebar is active. Add widgets here from the Dashboard
ar: القائمة الجانبية الثانية مفعلة اضف المربعات من لوحة التحكم

en: API key:
ar: مفتاح API :

en: Additional site optimization for search engines
ar: حسن الموقع ليتوائم بشكل اكبر مع محركات البحث

en: Advanced
ar: متقدم

en: Archive for %s
ar: ارشيف %s

en: Archive for year %s
ar:  الارشيف للسنة %s

en: Archives
ar: الارشيف

en: Author archive
ar: ارشيف المؤلف

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Blog Archives
ar: ارشيف المدونة

en: Blogroll
ar: الروابط

en: Both comments and pings are currently closed.
ar: كلا من التعليقات والتنبيهات مغلقة حاليا

en: Cancel Reply
ar: الغي الرد

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Change &raquo;
ar: تغيير  &raquo;

en: Change footer background color to light gray
ar: غير خلفية الفوتر الى خلفية داكنة

en: Check your upload path in Settings/Misc or CHMOD this directory to 755/777.<br />Contact your host if you don't know how
ar: افحص مسار رفع الملفات وخصائصه وتاكد من اعطائه تصريح o 755/777.<br /> في حال لم تفلح الحلول تواصل مع مستضيفك

en: Click for Home
ar: اضغط للرئيسية

en: Color scheme
ar: نظام الالوان

en: Comments
ar: التعليقات

en: Comments (%s)
ar: تعليق (%s)

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة

en: Copyright &copy;
ar:  الحقوق &copy;

en: Custom background image
ar: صورة خلفية مخصصة

en: Custom logo image
ar: صورة شعار مخصصة

en: Dark background footer
ar: خلفية فوتر سوداء

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Decrease site title text size
ar: زد حجم خط عنوان الموقع

en: Design/colors
ar: التصميم/الالوان

en: Didn't find any posts popular enough :(
ar: لم نجد اي تدوينات لها شعبية كافية

en: Directory %s doesn't have write permissions - can't upload!
ar: مجلد  %s لايملك تصريح كتابة لا يمكن اذا الرفع!

en: Display featured posts on blog/home page
ar: اظهر المحتوى المميز في الرئيسية للمدونة

en: Displays Flickr galleries (needs API key)
ar: اعرض مكتبة فليطر ( يلزم رقم API )

en: Displays links to different sections grouped in tabs
ar: اعرض الروابط في قسمين مختلفين من صندوق التبويبات

en: E-mail (required, will not be published)
ar: الايميل(مطلوب ولا يظهر )

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit this entry
ar: تحرير التدوينة

en: Enable "Share This Post" feature
ar: تفعيل "شارك هذه التدوينة" خاصية

en: Enter your password to view comments
ar: ادخل كلمة المرور لمشاهدة التعليقات

en: Excerpts
ar: المختصر

en: Exclude from navigation
ar: استثني من القائمة

en: Featured content source
ar: مصدر المحتوى المميز

en: Flickr Gallery
ar: مكتبة فليكر

en: Follow me on Twitter!
ar: اتبعني على تويتر!

en: Font priority and their availability
ar: الخطوط الاولية ومدى تاوفرها

en: Footer content
ar: محتويات الفوتر

en: For testing purposes only. Only uncheck if you know what you're doing!
ar: لاغراض الاختبار فقط. فقط ازل هذا التحديد في حال كنت تعلم ماذا تفعل!

en: Full
ar: كامل

en: Gallery source:
ar: مصدر المكتبة

en: General
ar: عام

en: Hide home button
ar: اخفي زر الرئيسية

en: Hide post information bar
ar: اخفي شريط معلومات التدوينة

en: Home
ar: الرئيسية

en: Homepage:
ar: الصفحة الرئيسية

en: How many popular posts to show?
ar: كم عدد التدوينات الاكثر شعبية للاظهار

en: How many recent comments to show?
ar: عدد اخر الردود لاظهارها

en: Imageless layout
ar: نظام صور اقل

en: Layout style
ar: نظام القالب

en: Leave Black (#000000) to keep the default background
ar: اتركه فارغ (#000000)  لتحتفظ بالخلفية الافتراضية

en: Links
ar: الروابط

en: Loading tweets...
ar: يحمل التويتات...

en: Log in
ar: دخول

en: Log out
ar: تسجل خروج

en: Log out of this account
ar: اخرج من هذا الحساب

en: Logged in as %s.
ar:  مسجل باسم %s.

en: Logged in: %s
ar: مسجل باسم : %s

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Login form
ar: فورم الدخول

en: Logout &raquo;
ar: خروج &raquo;

en: Lost your password?
ar: فقدت كلمة المرور

en: Meta
ar: منوعات

en: Modify anything related to design using CSS code
ar: عدل اي شيء يتعلق بالتصميم باستخدام اكواد CSS

en: My latest tweets
ar: اخر تويتات

en: Mystique settings
ar: اعدادات Mystique

en: Mystique theme by %s | Powered by %s
ar: مصمم بواسطة %s | تعريب : <a href="http://www.anas-b.com">مدونة انس</a> .  |  مدار بواسطة %s

en: Mystique | Flickr Gallery
ar: Mystique  | فليكر

en: Mystique | Login
ar: Mystique | تسجيل الدخول

en: Mystique | Sidebar tabs
ar: Mystique | تبويبات القائمة الجانبية

en: Mystique | Twitter
ar: Mystique  | تويتر

en: Name (required)
ar: الاسم(مطلوب)

en: Navigation
ar:  القائمة

en: Newer Entries &raquo;
ar:  الموضوعات التالية  &raquo;

en: No background images; reduces page load downto just a few KB, with the cost of less graphic details
ar: يسرع الصفحة ويقلل زمن تحميلها بسبب تقليل كمية الصور المعروضة في الصفحة

en: No comments
ar: لا يوجد تعليقات

en: No comments yet.
ar: لا تعليقات للان

en: No links found
ar: لا يوجد روابط

en: No posts found
ar: لا يوجد موضوعات

en: No posts found by this author.
ar: لا يوجد موضوعات لهذا الكاتب

en: No posts found.
ar: لا موضوعات موجودة

en: No trackbacks yet.
ar: لا تعقيبات للان

en: Not available with <em>imageless</em> setting
ar: غير متوافر مع  <em>نظام الصور الاقل</em> المخصصة

en: Nothing found.
ar: لا يوجد نتائج

en: Number of photos to show:
ar: عدد الصور لاظهارها

en: Number of twitts to show:
ar: عدد التويتات للاظهار :

en: Pages
ar: الصفحات

en: Password
ar: الباسوورد

en: Permanent Link:
ar: ارتباط دائم

en: Photoset
ar: مكتبة الصور

en: Popular posts
ar: التدوينات الاكثر شعبية

en: Popular posts (most commented)
ar: اشهر التدوينات ( الاكثر تعليقا )

en: Post previews
ar: معاينة التدوينة

en: Posted by %s in %s
ar: كتبها %s  في%s

en: Posted in %s
ar: كتبت في %s

en: Posts
ar: التدوينات

en: Posts by %s
ar: كتب بواسطة %s

en: Posts tagged %s
ar:  وسم التدوينة %s

en: Preferred font style
ar: تفضيلات انماط الخط

en: Quote
ar: اقتباس

en: RSS Feeds
ar: تغذية الموقع

en: Read more
ar: اقرا المزيد

en: Read the rest of this entry &raquo;
ar: أكمل قراءة الموضوع &raquo;

en: Read the rest of this page &raquo;
ar: أكمل قراءة الصفحة &raquo;

en: Recent comments
ar: اخر التعليقات

en: Register
ar: تشغيل

en: Related Posts
ar: الموضوعات المرتبطة

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Remove Mystique settings from the database after theme switch
ar: احذف الاعدادات الخاصة للقالب من القاعدة عند استبداله

en: Remove current image
ar: احذف الصورة الحالية

en: Remove styling from tables
ar: اخذف التخصيصات من الحقول

en: Reply
ar: رد

en: Responses are currently closed, but you can <a%s>trackback</a> from your own site.
ar: التعليقات الان مغلقة لكن يمكنك <a%s>التعقيب</a>من موقعك.

en: SEO
ar: تحسينات محركات  البحث

en: Save Changes
ar: احفظ التغييرات

en: Search
ar: بحث

en: Search Results for %s
ar: نتائج البحث عن %s

en: Settings saved. %s
ar: تم حفظ الاعدادات . %s

en: Share on Twitter!
ar: شاركه في تويتر!

en: Share this post!
ar: شارك هذا الموضوع

en: Show a logo image instead of text; Upload the graphic file from your computer
ar: اظهر صورة شعار بدل الخط : حمل الصورة من الجهاز

en: Show post count (categories and archives)
ar: اظهر عدد التدوينات(التصنيفات والارشيف)

en: Shows your latest Twitter updates
ar: شاهد اخر تحديثات تويتر

en: Sidebar tabs
ar: تبويبات الشريط الجانبي

en: Site Admin
ar: لوحة تحكم الموقع

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
ar: عفوا لا يوجد تدوينات بواسطة العضو %s للان.

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
ar: عفوا لا يوجد اي تدوينة في تصنيف %s لغاية الان.

en: Sorry, but there aren't any posts within this date.
ar: عفوا لا تدوينات بالتاريخ الحالي

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ar: عفوا انت تبحث عن شيء غير متوفر هنا

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
ar: عفوا لا مرفقات مطابقة

en: Sort categories
ar: ترتيب التصنيفات

en: Spam protection: Sum of %s + %s = ?
ar: سؤال الحماية: ما هو مجموع %s + %s = ?

en: Submit Comment
ar: ارسل التعليق

en: Tabs to show
ar: التبويبات للاظهار

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: The last 5 posts from this category will be shown in the featured content area (in random order)
ar: اظهار اخر 5 تدوينات من هذا التصنيف في المحتوى المميز ( تظهر بترتيب عشوائي)

en: The requested page was not found
ar: الصفحة المطلوبة غير متوفرة

en: The way posts are displayed on blog homepage and archive pages
ar: طريقة عرض التدوينات تظهر في الرئيسية وصفحات الارشيف

en: This entry was posted on %s at %s, and is filed under %s. Follow any responses to this post through %s.
ar: هذه التدوينة كتبت بتاريخ %s  الساعة %s, تحت تصنيف %s.تابع التعليقات والتحديثات لها من هنا %s.

en: This user hasn't shared any biographical information
ar: هذا المستخدم لم يشارك أي معلومات السيرة الذاتية

en: Title:
ar: العنوان

en: Titles only
ar: العنوان فقط

en: Top
ar: الاعلى

en: Top navigation shows
ar: القائمة العلوية الظاهر

en: Trackbacks (%s)
ar:  تعقيب (%s)

en: Try a different search?
ar: حاول البحث بصيغة اخرى

en: Twitter user name:
ar: اسم مستخدم تويتر:

en: Type page, category or link IDs (depending on your selection above), separated by commas
ar: نوع الصفحة ، أو تصنيفات او  معرفات الارتباط (اعتمادا على اختيارك أعلاه) ، مفصولة بفواصل

en: Uncheck if you are using a SEO plugin!
ar: ازل التحديد في حال كنت تستخدم اضافة خاصة لل SEO

en: Uncheck this if you plan to keep Mystique as your default theme!
ar: ازل التحديد من هنا في حال رغبتك باستعمال القالب كقالب افتراضي

en: Uncheck this if you're using a social bookmaring plugin
ar: ازل هذا الاختيار في حال كنت تستخدم اضافة للمفضلات الاجتماعية

en: Upload a new background/header image to replace the default one
ar: ارفع صورة خلفية او لوجو جديد لاستبداله بالافتراضي

en: Use jQuery
ar: استخدم jQuery

en: Use page templates to apply these only to specific pages
ar: استخدم قالب الصفحات لتطبيق هذا القالب

en: Use the "Page with Featured Content" template if you want it on specific pages
ar: استخدم قالب "الصفحات مع المحتوى المميز"اذا اردته في صفحة محددة

en: User
ar: المستخدم

en: User Login
ar: دخول المستخدم

en: View site
ar: شاهد الموقع

en: Website
ar: الموقع(اختياري)

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
ar: مرحبا مرة اخرى <strong>%s</strong>.

en: What does this do?
ar: ماذا يفعل ذلك ؟

en: Write
ar: اكتب

en: Yahoo Messenger:
ar: مسنجر الياهو

en: You are Home
ar: انت في الرئيسية

en: You are not authorised to perform this operation.
ar: انت لا تملك ترخيص لهذه العملية.

en: You can <a%s>leave a response</a> or <a%s>trackback</a> from your own site.
ar: تستطيع <a%s>اضافة تعليق</a>  او <a%s>تعقيب</a> من موقعك.

en: You can post HTML code
ar: تستطيع اضافة كود هتمل

en: You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
ar: تستطيع التوجه لاخر الموضوع لاضافة تعليق التنبيهات الان غير متوفرة

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ar: يجب ان <a href="%s">تسجل الدخول</a> لتتمكن من التعليق.

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك ينتظر موافقة الادارة

en: activates meta description field (tag line is used for homepage and post/page summary for others)
ar: فعل حقل وصف الموضوع (يستعمل لاظهار وصف مختصر للتدوينات والصفحات))

en: by category ID
ar: بواسطة معرف التصنيف

en: by category slug
ar: بواسطة فئة التصنيف

en: by name (alphabetically)
ar: بواسطة الاسم(ابجدي)

en: by post count
ar: الاكثر عددا

en: enables canonical URLs for comments (duplicate content fix)
ar: فعل العناوين النظيفة للتعليقات (لازالة المكرر)

en: followers
ar: المتتبعين

en: from category
ar: قائمة التصنيف

en: generates unique titles for posts with multiple comment pages (prevents duplicate titles)
ar: استخدام عناوين فريدة في التديونات ذات صفحات التعليقات الكثيرة (لعدم تكرار العنوان في كل صفحة تعليقات)

en: jQuery is disabled and this widget needs it
ar: jQuery  معطل وهه الاضافة تحتاج الى تفعيلها

en: no keywords are generated because they are <a %s>useless</a>
ar: لم يتمكن من انشاء وسوم بسبب  <a %s> عدم الاستخدام </a>
