Mystique 1.22 - en to da translation catalogue (228 entries)

en: The requested page was not found
da: Den ønskede side blev ikke fundet

en: Posts tagged %s
da: Arkiv for %s

en: Archive for %s
da: Arkiv for %s

en: F, Y
da: F Y

en: Archive for year %s
da: Arkiv for år %s

en: Author archive
da: Forfatter arkiv

en: Blog Archives
da: Blog Arkiv

en: Permanent Link:
da: Permanent Link:Permanent Link:

en: M jS
da: j M y

en: Posted by %1$s in %2$s
da: Indsendt af %s i %s

en: Posts by %s
da: Indlæg af %s

en: Edit
da: Rediger

en: No comments
da: Ingen kommentarer

en: 1 comment
da: 1 kommentar

en: % comments
da: % kommentarer

en: More &gt;
da: Mere &gt;

en: %1$s (%2$s topics)
da: %1$s (%2$s emner)

en: &laquo; Older Entries
da: &laquo; Gamle indlæg

en: Newer Entries &raquo;
da: Nyere Indlæg &raquo;

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
da: Beklager, men der er ikke nogen indlæg i %s kategorien endnu.

en: Sorry, but there aren't any posts within this date.
da: Beklager, men der er ikke nogen indlæg inden denne dato.

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
da: Beklager, men der er ikke nogen indlæg af %s endnu.

en: No posts found.
da: Ingen indlæg fundet.

en: This user hasn't shared any biographical information
da: Denne bruger har endnu ikke delt nogen biografiske oplysninger

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Posted in %s
da: Tilføjed i %s

en: No posts found by this author.
da: Ingen indlæg fundet af denne forfatter.

en: Enter your password to view comments
da: Indtast din adgangskode for at se kommentarer

en: Related Posts
da: Relaterede Indlæg

en: Comments (%s)
da: Kommentarer (%s)

en: No comments yet.
da: Ingen kommentarer endnu

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
da: Du skal være <a href="%s">logget ind</a> for at skrive en kommentar.

en: Name (required)
da: Navn (paakreavet)

en: E-mail (required, will not be published)
da: E-mail (påkrævet, vil ikke blive offentliggjort)

en: Website
da: Hjemmeside

en: Cancel Reply
da: Annuller Besvarelse

en: Logged in as %s.
da: Logged ind som %s

en: Log out of this account
da: Log af denne konto

en: Logout &raquo;
da: Logud &raquo;

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
da: Velkommen tilbage <strong>%s</strong>.

en: Change &raquo;
da: Skift &raquo;

en: Spam protection: Sum of %1$s + %2$s = ?
da: Spam beskyttelse: Sum af %1$s + %2$s = ?

en: Submit Comment
da: Tilføj Kommentar

en: No trackbacks yet.
da: Ingen tracbacks endnu

en: Comments are closed.
da: Kommentarer er lukket.

en: This is the default sidebar, visible on 2 or 3 column layouts. If no widgets are active, the default theme widgets will be displayed instead.
da: Dette er standart sidebar, synlig i 2 og 3 kolonne layouts. Hvis der ikke er nogle widgets aktive, vil standart tema widgets blive vist i stedet.

en: This sidebar is active only on a 3 column setup.
da: Dette sidebar er kun aktiv på et 3 kolonne setup.

en: You can add between 1 and 6 widgets here (3 or 4 are optimal). They will adjust their size based on the widget count.
da: Du kan tilføje mellem 1 og 6 widgets her (3 eller 4 er optimal) De vil justere deres størrelse baseret på antal af widgets.

en: Only visible if jQuery is enabled.
da: Kun synlig, hvis jQuery er aktiveret.

en: Share this post!
da: Del dette indlæg!

en: %1$s written by %2$s
da: %s skrevet af %s

en: Reply
da: Besvar

en: Quote
da: Citat

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer moderation.

en: Follow me on Twitter!
da: Følg mig på Twitter!

en: You are Home
da: Hjem

en: Home
da: Hjem

en: Click for Home
da: Klik for Hjem

en: Read more
da: Læs mere

en: This entry was posted by %1$s on %2$s at %3$s, and is filled under %4$s. Follow any responses to this post through %5$s.
da: Dette indlæg blev skrevet af %1$s den %2$s klokken %3$s, og ligger i kategorien %4$s. Du kan følge alle svar på dette indlæg via %5$s.

en: You can <a%1$s>leave a response</a> or <a%2$s>trackback</a> from your own site.
da: Du kan <a%1$s>efterlade en kommentar</a> eller <a%2$s> lave en trackback</a> fra din egen side.

en: Responses are currently closed, but you can <a%1$s>trackback</a> from your own site.
da: Kommentarer er på nuværende tidspunkt lukket, men du kan <a%1$s>trackback</a> fra din egen side.

en: You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
da: Du kan hoppe til enden og efterlade en kommentar. Pinging er på nuværende tidspunkt ikke tilladt.

en: Both comments and pings are currently closed.
da: Både kommentare og pings er på nuværende tidspunkt lukket.

en: Edit this entry
da: Rediger dette indlæg

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
da: Beklager, ingen vedhæftede filer matchede dine kriterier.

en: No posts found
da: Ingen indlæg fundet

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
da: Beklager, men du er på udkig efter noget, der ikke er her.

en: Search Results for %s
da: Søge resultater for %s

en: Nothing found.
da: Intet fundet.

en: Try a different search?
da: Prøv en ny søgning?

en: Search
da: Søg

en: My latest tweets
da: Mine seneste tweets

en: 2nd sidebar is active. Add widgets here from the Dashboard
da: sidepanel 2 er aktiv, Tilføj widgets fra Dashboard

en: Pages:
da: Sider

en: Insert Ad slot #1 in every post and page
da: Indsæt annonceplacering #1 på hver post og side

en: Insert Ad slot #2 at every 5 comments
da: Indsæt annonceplacering #2 efter hver 5 kommentarer

en: Replace blog description text with Ad #4
da: Erstat blog beskrivelse tekst med Ad #4

en: Black navigation style
da: Top navigation viser

en: Alternate header image
da: Vekslende header billede

en: Hide RSS button
da: Skjul knappen Hjem

en: Hide Twitter button
da: Skjul knappen Hjem

en: Set a fluid page width
da: Sæt en flydende side brede

en: Decrease site title text size
da: Formindsk side titlers tekst størrelse

en: Hide post information bar
da: Skjul indlæg oplysnings bar

en: Change footer background color to light gray
da: Ændre footer baggrundsfarve til lys grå

en: Dark background footer
da: Mørk baggrund footer

en: Join navigation with main content
da: Join navigation med hovedindhold

en: Hide navigation
da: Navigation

en: Remove styling from tables
da: Fjern styling fra tabeller

en: Text-Justify post and page content
da: Tekst-justify post og sidens indhold

en: Fixed custom background image
da: Valgfrit baggrunds billede

en: You can configure Mystique from the <a%s>theme settings</a> page.
da: Du kan konfigurere Mystique fra <a%s>theme indstillings</a> siden.

en: You are not authorised to perform this operation.
da: Du er ikke autoriseret til at udføre denne handling.

en: Mystique settings
da: Mystique indstillinger

en: Settings saved. %s
da: Indstillinger gemt. %s

en: View site
da: Vis sideVisa sida

en: Please upload a valid image file!
da: Upload en gyldig billedfil!

en: The file you uploaded doesn't seem to be a valid JPEG, PNG or GIF image
da: Den fil du har uploadet er ikke gyldig JPEG, PNG eller GIF billede

en: The image could not be saved on your server
da: Dette billede kunne ikke gemmes på din server

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Design/colors
da: Design/farver

en: Posts
da: Indlæg

en: Ads
da: Annoncer

en: Advanced
da: Avanceret

en: User CSS
da: Bruger

en: Layout style
da: Layout stil

en: Use page templates to apply these only to specific pages
da: Brug sideskabeloner til at anvende disse kun til bestemte sider

en: Imageless layout
da: Billedløs layout

en: No background images; reduces page load downto just a few KB, with the cost of less graphic details
da: Ingen baggrundsbilleder; reducerer sideindlæsningstid ned til blot et par KB, med omkostningerne af mindre grafiske detaljer

en: Footer content
da: Footer indhold

en: You can post HTML code
da: Du kan sende HTML-kode

en: HTML code is disallowed
da: HTML-kode er ikke tilladt

en: Use the following short codes for convenient adjustments: <br />%s
da: Brug følgende korte koder for bekvem justeringer: <br />%s

en: Loading site preview...
da: Henter tweets...

en: Sidebar(s) vs Main Content ratio
da: Sidebar(s) vs Hoved indholds ration

en: Preferred font style
da: Foretrukne typografi

en: Font priority and their availability
da: Font prioritet og deres tilgængelighed

en: Color scheme
da: Farveskema

en: Not available with <em>imageless</em> setting
da: Ikke muligt med <em>billedløs</em> indstilling

en: Custom logo image
da: Tilpasset logo billede

en: Show a logo image instead of text; Upload the graphic file from your computer
da: Vis et logo billede istedet for tekst; Upload den grafiske fil fra din computer

en: Remove current image
da: Fjern nuværende billede

en: Directory %s doesn't have write permissions - can't upload!
da: Mappen %s har ikke skriverettigheder - kan ikke uploade!

en: Check your upload path in Settings/Misc or CHMOD this directory to 755/777.<br />Contact your host if you don't know how
da: Check din upload sti i Indstillinger / Misc eller CHMOD denne mappe til 755/777. <br /> Kontakt din host, hvis du ikke ved, hvordan

en: Custom background image
da: Valgfrit baggrunds billede

en: Upload a new background/header image to replace the default one
da: Upload et nyt baggrundsbillede / header billede at erstatte den standard med

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Leave Black (#000000) to keep the default background
da: For at beholde standart baggrund lad Sort (#000000) stå

en: Top navigation shows
da: Top navigation viser

en: Pages
da: Sider

en: Categories
da: Kategorier

en: from category
da: fra kategori

en: No links found
da: Ingen links fundet

en: Exclude from navigation
da: Ekskluder fra navigation

en: Check the items you wish to hide from the main menu
da: Vælge de ting du ønsker og gemme for hoved menuen.

en: (Use the private property to hide other links)
da: (Brug denne private indstilling til at gemme andre links)

en: View page
da: Vis sideVisa sida

en: Post previews
da: Indlægs prøve visning

en: The way posts are displayed on blog homepage and archive pages
da: Den måde indlæg vises på bloggens hjemmeside og arkivsider

en: Full
da: Hele indlæget

en: Excerpts
da: Tekstuddrag

en: Titles only
da: Kun titler

en: Enable "Share This Post" feature
da: Aktiver "Del dette indlæg " funktion

en: Uncheck this if you're using a social bookmaring plugin
da: Fjern markeringen dette hvis du bruger en social bookmaring plugin

en: Featured content source
da: Fremhævet indholds kilde

en: The last 5 posts from this category will be shown in the featured content area (in random order)
da: De sidste 5 indlæg fra denne kategori vil blive vist i featured indhold område (i tilfældig rækkefølge)

en: - All categories
da: - Alle kategorier

en: Display featured posts on blog/home page
da: Vis fremhævede indlæg på blog/hjemmeside

en: Use the "Page with Featured Content" template if you want it on specific pages
da: Brus "Side med fremhævet indhold" skabelon, hvis du ønsker det på bestemte sider

en: Additional site optimization for search engines
da: Supplerende hjemmeside optimering til søgemaskiner

en: Uncheck if you are using a SEO plugin!
da: Fjern markeringen, hvis du bruger en SEO plugin!

en: What does this do?
da: Hvad gør dette?

en: enables canonical URLs for comments (duplicate content fix)
da: giver kanoniske URLer til kommentarer (ens indholds fix)

en: generates unique titles for posts with multiple comment pages (prevents duplicate titles)
da: skaber unikke titler for indlæg med flere kommentarer sider (forhindre ens titler)

en: no keywords are generated because they are <a %s>useless</a>
da: ingen nøgleord er genereret fordi de er <a %s>ubrugbare</a>

en: Advertisment blocks
da: Reklame blokke

en: Use the %s short code to insert these ads into posts, text widgets or footer
da: Brug denne %s kort kode til at indsætte disse ads i indlæg, tekst widgets og footer

en: Example:
da: Eksempel:

en: Ad code #%s:
da: Annoncekode #%s

en: Use jQuery
da: Brug jQuery

en: For testing purposes only. Only uncheck if you know what you're doing!
da: Kun beregnet til test. Kun uncheck hvis du ved hvad du laver!

en: Enable theme built-in lightbox on all image links
da: Aktiver indbygget lightbox på alle billeder

en: Uncheck if you prefer a lightbox plugin
da: Fjern markeringen, hvis du foretrækker et lightbox plugin

en: Remove Mystique settings from the database after theme switch
da: Fjern Mystique indstillinger fra databasen efter tema skifte

en: Uncheck this if you plan to keep Mystique as your default theme!
da: Fjern markeringen dette hvis du planlægger at holde Mystique som din standard-tema!

en: Document head code
da: Dokument hoved-kode

en: PHP code to insert in the %s section of the XHTML document. Useful if you have plugins that require you to add stuff here, adding Analytics code etc.
da: PHP kode til at indsætte i %s del af XHTML-dokument. Nyttigt, hvis du har plugins, som kræver, at du tilføje ting her, tilføjer Analytics-kode osv

en: To output HTML only, close the PHP tag first.
da: For at sende HTML luk PHP tag først.

en: Examples and helpers:
da: Eksempler og hjælpere:

en: Modify anything related to design using CSS code
da: Ændre alt relateret til designet via CSS koder

en: Check %s to see existing theme classes and properties
da: Check %s for at se eksisterende tema klasser og egenskaber

en: Avoid modifying theme files directly; use this option instead to preserve your changes after update
da: Undgå at ændre tema filer direkte; bruge denne mulighed i stedet for at bevare dine ændringer efter opdatering

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Reset to Defaults
da: Genskab standart indstillinger

en: %s comments
da: %s kommentarer

en: %s (%s topics)
da: %s (%s emner)

en: Empty ad slot (#%s)!
da: Tomme annoncepladser (#%s)

en: Top
da: Til Toppen

en: Mystique theme by %1$s | Powered by %2$s
da: Mystique theme af %s | Drives af %s

en: Site Admin
da: Side Administrator

en: Log in
da: Log ind

en: %s followers
da: Tilhængere

en: Error while retrieving tweets (Twitter down?)
da: Fejl ved modtagelse af tweets (Twitter nede?)

en: Displays links to different sections grouped in tabs
da: Viser links til forskellige sektioner inddelt i faner

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Popular posts
da: Populære indlæg

en: Archives
da: Arkiver

en: Didn't find any posts popular enough :(
da: Fandt ikke nogen indlæg populær nok: (

en: jQuery is disabled and this widget needs it
da: jQuery er deaktiveret, og denne widget behov for det

en: Tabs to show
da: Fanerne til at vise

en: Popular posts (most commented)
da: Populære indlæg (mest kommenterede)

en: Sort categories
da: Sorter kategorier

en: by name (alphabetically)
da: ved navn (alfabetisk orden)

en: by category ID
da: efter kategori ID

en: by category slug
da: efter kategori slug

en: by post count
da: efter indlægs antal

en: Show post count (categories and archives)
da: Vis indlægs antal (kategorier og arkiver)

en: How many popular posts to show?
da: Hvor mange seneste indlæg skal vises?

en: How many recent comments to show?
da: Hvor mange seneste kommentarer skal vises?

en: Shows your latest Twitter updates
da: Viser din seneste Twitter opdateringer

en: Loading tweets...
da: Henter tweets...

en: Title:
da: Titel:

en: Twitter user name:
da: Twitter brugernavn:

en: Number of tweets to show:
da: Antal twitts skal vises?:

en: Displays Flickr galleries (needs API key)
da: Viser Flickr gallerier (behov API-nøgle)

en: Mystique | Flickr Gallery
da: Mystique | Flickr Galleri

en: Flickr Gallery
da: Flickr galleri

en: API key:
da: API-nøgle:

en: Number of photos to show:
da: Antal fotos skal vises?:

en: Gallery source:
da: Galleri kilde:

en: Photoset
da: Billed sæt

en: User photostream
da: Brug fotostream

en: Photoset ID:
da: Billed sæt ID:

en: User ID (use %s to find it):
da: Bruger-id (brug %s for at finde det):

en: Login form
da: Logind form

en: Logged in: %s
da: Loggedind som: %s

en: Dashboard
da: Skrivebord

en: Write
da: Skriv

en: Comments
da: Kommentarer

en: Log out
da: Log ud

en: User Login
da: Bruger Logind

en: User
da: Bruger

en: Password
da: Kodeord

en: Login
da: Logind

en: Remember me
da: Husk Mig

en: Register
da: Registrer

en: Lost your password?
da: Glemt dit kodeord?
