Mystique 1.6 - en to sv translation catalogue (289 entries)

en: The requested page was not found
sv: Den efterfrågade sidan kunde inte hittas

en: Posts tagged %s
sv: Inlägg taggade %s

en: Archive for %s
sv: Arkiv för %s

en: F, Y
sv: F Y

en: Archive for year %s
sv: Arkiv för år %s

en: Author archive
sv: Författararkiv

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: &laquo; Older Entries
sv: &laquo; Äldre inlägg

en: Newer Entries &raquo;
sv: Nyare inlägg &raquo;

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
sv: Beklagar, men det finns inga inlägg i kategorin %s ännu.

en: Sorry, but there aren't any posts within this date.
sv: Beklagar, men det finns inga inlägg med detta datum.

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
sv: Beklagar, men det finns inga inlägg av %s ännu.

en: No posts found.
sv: Inga inlägg funna.

en: This user hasn't shared any biographical information
sv: Den här användaren delar inte sin biografi

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: Posts by %s
sv: Inlägg av %s

en: No posts found by this author.
sv: Inga inlägg av denna författare hittades.

en: Enter your password to view comments
sv: Skriv in ditt lösenord för att se kommentarer.

en: Related Posts
sv: Relaterade inlägg

en: Comments (%s)
sv: Kommentarer (%s)

en: No comments yet.
sv: Inga kommentarer ännu.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
sv: Du måste vara <a href="%s">inloggad</a> för att lämna en kommentar.

en: Name (required)
sv: Namn (krävs)

en: E-mail (required, will not be published)
sv: E-post (krävs, kommer inte att publiceras)

en: Website
sv: Hemsida

en: Logged in as %s.
sv: Inloggad som %s.

en: Log out of this account
sv: Logga ut från det här kontot

en: Logout &raquo;
sv: Logga ut &raquo;

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
sv: Välkommen tillbaka <strong>%s</strong>.

en: Change &raquo;
sv: Ändra &raquo;

en: Type your comment
sv: Skriv din kommentar

en: Spam protection: Sum of %1$s + %2$s = ?
sv: Spamskydd: Summan av %1$s + %2$s = ?

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Cancel Reply
sv: Avbryt svar

en: No trackbacks yet.
sv: Inga trackbacks ännu.

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: % comments
sv: % kommentarer

en: Comments are closed.
sv: Kommentarsfunktionen är avstängd.

en: Read more
sv: Läs mer

en: Page %s &laquo;
sv: Sida %s &laquo;

en: Follow me on Twitter!
sv: Följ mig på Twitter!

en: You are Home
sv: Hem

en: Home
sv: Hem

en: Click for Home
sv: Klicka för att komma Hem

en: More &gt;
sv: Mer &gt;

en: This entry was posted by %1$s on %2$s at %3$s, and is filled under %4$s. Follow any responses to this post through %5$s.
sv: Det här inlägget postades av %1$s den %2$s klockan %3$s, och ligger i kategorin %4$s. Du kan följa alla svar på detta inlägg via %5$s.

en: You can <a%1$s>leave a response</a> or <a%2$s>trackback</a> from your own site.
sv: Du kan <a%1$s>lämna en kommentar</a> eller <a%2$s>skapa en trackback</a> från din egen sida.

en: Responses are currently closed, but you can <a%1$s>trackback</a> from your own site.
sv: Svarsfunktionen är för närvarande avstängd, men du kan <a%1$s>skapa en trackback</a> från din egen sida.

en: You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
sv: Du kan hoppa till slutet och lämna ett svar. Pingbacks ör för närvarande inte tillåtet.

en: Both comments and pings are currently closed.
sv: Både kommentarer och pingbacks är för närvarande avstängda.

en: Edit this entry
sv: Redigera detta inlägg

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
sv: Beklagar, inga bilagor matchade dina kriterier.

en: No posts found
sv: Inga inlägg funna

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
sv: Beklagar, men du letar efter något som inte finns här.

en: Permanent Link:
sv: Permanent länk:

en: M jS
sv: j M y

en: Posted by %1$s in %2$s
sv: Postad av %1$s i %2$s

en: Edit
sv: Redigera

en: %1$s (%2$s topics)
sv: %1$s (%2$s ämnen)

en: Search
sv: Sök

en: Search Results for %s
sv: Sökresultat för %s

en: Nothing found.
sv: Ingenting hittades.

en: Try a different search?
sv: Vill du prova med en ny sökning?

en: What do you wish to search for?
sv: Vad vill du söka efter?

en: You have searched the archives for %s
sv: Du har sökt i arkivet efter %s

en: Type a valid search term...
sv: Skriv en giltig sökterm...

en: My latest tweets
sv: Mina senaste tweets

en: 2nd sidebar is active. Add widgets here from the Dashboard
sv: Sidpanel 2 är aktiv. Addera widgets till denna från Panelen

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: You are not authorised to perform this operation.
sv: Du har inte behörighet att utföra den här operationen.

en: Mystique settings
sv: Mystique inställningar

en: Settings saved. %s
sv: Inställningar sparade. %s

en: View site
sv: Visa sida

en: Please upload a valid image file!
sv: Vänligen ladda upp en giltig bildfil!

en: The file you uploaded doesn't seem to be a valid JPEG, PNG or GIF image
sv: Filen du laddade upp verkar inte vara en giltig JPEG, PNG eller GIF-bild

en: The image could not be saved on your server
sv: Bilden kunde inte sparas på din server

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: General
sv: Allmänt

en: Design/colors
sv: Design/färger

en: Posts
sv: Inlägg

en: Ads
sv: Annonser

en: Advanced
sv: Avancerat

en: User CSS
sv: Användar-CSS

en: Layout style
sv: Layout

en: Use page templates to apply these only to specific pages
sv: Använd sidmallar för att applicera dessa på specifika sidor

en: Imageless layout
sv: Bildlös layout

en: No background images; reduces page load downto just a few KB, with the cost of less graphic details
sv: Inga bakgrundsbilder; reducerar sidladdningen ner till några få KB, på bekostnad av färre grafiska detaljer

en: Footer content
sv: Sidfotsinnehåll

en: You can post HTML code
sv: Du kan infoga HTML-kod här

en: HTML code is disallowed
sv: HTML kod är inte tillåtet

en: Use the following short codes for convenient adjustments: <br />%s
sv: Använd följande kortkoder för bekväm anpassning: <br />%s

en: Loading site preview...
sv: Laddar förhandsgranskning av sidan...

en: Sidebar(s) vs Main Content ratio
sv: Ratio för sinpanel(er) vs huvudinnehåll

en: Preferred font style
sv: Föredraget typsnitt

en: Font priority and their availability
sv: Typsnittsprioritet och tillgänglighet

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Not available with <em>imageless</em> setting
sv: Inte tillgänglig med <em>bildlös</em> inställning

en: Custom logo image
sv: Anpassad logobild

en: Show a logo image instead of text; Upload the graphic file from your computer
sv: Visa en logotyp-bild istället för text; Ladda upp bilden från din dator.

en: Remove current image
sv: Ta bort aktuell bild

en: Directory %s doesn't have write permissions - can't upload!
sv: Katalog %s har inte skrivrättigheter - kan inte ladda upp!

en: Check your upload path in Settings/Misc or CHMOD this directory to 755/777.<br />Contact your host if you don't know how
sv: Kontrollera din sökväg för uppladdningar i Inställningar/Övrigt eller CHMOD denna katalog till 755/777.<br />Kontakta ditt webbhotell om du inte vet hur du skall göra

en: Custom background image
sv: Anpassad bakgrundsbild

en: Upload a new background/header image to replace the default one
sv: Ladda upp en ny bakgrundsbild för att ersätta standardbilden.

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Leave Black (#000000) to keep the default background
sv: Lämna svart (#000000) för att behålla standardbakgrund

en: Top navigation shows
sv: Toppmenyn visar

en: Pages
sv: Sidor

en: Categories
sv: Kategorier

en: Links
sv: Länkar

en: from category
sv: från kategori

en: No links found
sv: Inga länkar funna

en: Exclude from navigation
sv: Exkludera från navigation

en: Check the items you wish to hide from the main menu
sv: Markera de objekt som du vill dölja från huvudmenyn

en: (Use the private property to hide other links)
sv: (Markera en länk som privat för att gömma den)

en: View page
sv: Visa sida

en: Post previews
sv: Visning av inlägg

en: The way posts are displayed on blog homepage and archive pages
sv: Sättet inlägg visas på bloggens hemsida och arkivsidor

en: Full
sv: Hela inlägget

en: Excerpts
sv: Utdrag

en: Titles only
sv: Bara rubriker

en: Post thumbnail size
sv: Storlek på tumnagel för inlägg

en: Note that this only works for images you upload from now on, older images will be browser-resized. You should use the %s plugin to create missing image sizes
sv: Notera att detta enbart fungerar på bilder som du laddar upp från och med nu, de äldre bilderna kommer webbläsaren att ändra storlek på. Du bör använda insticksprogrammet %s för att ställa in saknade bildstorlekar.

en: Small: 64 x 64
sv: Liten: 64 x 64

en: Medium: 100 x 100
sv: Mellan: 100 x 100

en: WP's Media setting: %s
sv: WP's mediainställningar: %s

en: Enable "Share This Post" feature
sv: Aktivera "ShareThis"-funktionen

en: Uncheck this if you're using a social bookmaring plugin
sv: Avmarkera detta alternativ om du använder ett annat insticksprogram för social bokmärkning.

en: Featured content source
sv: Källa för utvalda inlägg

en: The last 5 posts from this category will be shown in the featured content area (in random order)
sv: De senaste 5 inläggen från denna kategori kommer att visas som utvalda i fältet för detta (i slumpmässig ordning)

en: - All categories
sv: - Alla kategorier

en: Where to display the featured posts?
sv: Var skall utvalda inlägg visas?

en: On pages that use the Featured Posts template
sv: På sidor som använder mallen Featured Posts

en: On the home page
sv: På förstasidan

en: On all pages, including home
sv: På alla sidor, inklusive förstasidan

en: On all posts
sv: På alla inläggssidor

en: On all pages and posts
sv: På alla sidor och inläggssidor

en: Maximum number of featured posts
sv: Högsta antal utvalda inlägg

en: Expand the &laquo;read more&raquo; button with more content
sv: Expandera &laquo;läs mer&raquo;-knappen med mer innehåll

en: Uncheck if want the button to link to the single post page
sv: Avmarkera detta val om du vill att knappen skall länka till en inläggssida

en: Show related posts next to comments
sv: Visa relaterade inlägg intill kommentarer

en: Show comment author's country flag
sv: Visa kommentar-författarens landsflagga

en: May slow down page loading
sv: Kan eventuellt påverka sidans laddningstid

en: Additional site optimization for search engines
sv: Ytterligare sidoptimering för sökmotorer

en: Uncheck if you are using a SEO plugin!
sv: Avmarkera detta val om du använder ett SEO-insticksprogram!

en: What does this do?
sv: Vad gör denna funktion?

en: enables canonical URLs for comments (duplicate content fix)
sv: aktiverar kanoniska webbadress för kommentarer (dubblett-innehållsfix)

en: generates unique titles for posts with multiple comment pages (prevents duplicate titles)
sv: skapar unika titlar för inlägg med flera kommentarsidor (förhindrar titel-dubbletter)

en: no keywords are generated because they are <a %s>useless</a>
sv: inga nyckelord genereras eftersom de är <a %s>värdelösa</a>

en: Advertisment blocks
sv: Annonsblock

en: Use the %s short code to insert these ads into posts, text widgets or footer
sv: Använd %s kortkoder för att infoga dessa annonser i inlägg, textwidgets eller i sidfoten

en: Example:
sv: Exempel:

en: Ad code #%s:
sv: Annonskod #%s:

en: Use jQuery
sv: Använd jQuery

en: For testing purposes only. Only uncheck if you know what you're doing!
sv: Endast för testsyfte. Avmarkera endast om du vet vad du gör!

en: Enable AJAX on comment pagination
sv: Aktivera AJAX för laddning av kommentarsidor

en: Navigate trough comment pages without refreshing (faster load, but may be incompatible with some plugins)
sv: Navigera bland kommentarer utan att ladda om sidan (laddar snabbare, men kan vara inkompatibelt med vissa insticksprogram)

en: Enable theme built-in lightbox on all image links
sv: Aktivera den inbyggda Lightbox-funktionen på alla bildlänkar

en: Uncheck if you prefer a lightbox plugin
sv: Avmarkera detta val om du föredrar ett separat Lightbox-insticksprogram

en: Remove Mystique settings from the database after theme switch
sv: Ta bort inställningar för Mystique från databasen efter att du bytt tema

en: Uncheck this if you plan to keep Mystique as your default theme!
sv: Avmarkera denna om du planerar att behålla Mystique som ditt föredragna tema!

en: Document head code
sv: Kod för dokumenthuvud

en: PHP code to insert in the %s section of the XHTML document. Useful if you have plugins that require you to add stuff here, adding Analytics code etc.
sv: PHP-kod att infoga i %s sektionen av XHTML-dokumentet. Användbart om du har insticksprogram som kräver att du lägger till kod här, exempelvis Analytics-kod m.m.

en: To output HTML only, close the PHP tag first.
sv: För att skriva ut enbart HTML, stäng PHP-taggen först.

en: Examples and helpers:
sv: Exempel och hjälp:

en: Modify anything related to design using CSS code
sv: Modifiera allt som är relaterat till design med hjälp av CSS-kod

en: Check %s to see existing theme classes and properties
sv: Markera %s för att se existerande tema klasser och egenskaper

en: Avoid modifying theme files directly; use this option instead to preserve your changes after update
sv: Undvik att modifera temafiler direkt; använd detta val istället, för att bevara dina ändringar efter uppdatering

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standard

en: Insert Ad slot #1 in every post and page
sv: Infoga Annonskod #1 i alla inlägg och sidor

en: Insert Ad slot #2 at every 5 comments
sv: Infoga Annonskod #2 mellan var femte kommentar

en: Replace blog description text with Ad #4
sv: Ersätt bloggbeskrivning med Annonsblock #4

en: Black navigation style
sv: Svart navigationslist

en: Alternate header image
sv: Alternativ huvudbild

en: Hide RSS button
sv: Dölj RSS-knapp

en: Hide Twitter button
sv: Dölj Twitter-knapp

en: Set a fluid page width
sv: Sätt flytande sidbredd

en: Decrease site title text size
sv: Förminstka sidtitelns teckenstorlek

en: Hide post information bar
sv: Dölj informationslist för inlägg

en: Change footer background color to light gray
sv: Ändra sidfotens bakgrundsfärg till ljusgrå

en: Dark background footer
sv: Ändra sidfotens bakgrundsfärg till mörkgrå

en: Join navigation with main content
sv: Bind ihop navigationslisten med innehåll

en: Hide navigation
sv: Dölj navigationslist

en: Remove styling from tables
sv: Ta bort utseende från tabeller

en: Text-Justify post and page content
sv: Marginaljustera text i inlägg och på sidor

en: Fixed custom background image
sv: Fast anpassad bakgrundsbild

en: about %s year ago | about %s years ago
sv[0]: ungefär %s år sedan
sv[1]: ungefär %s år sedan

en: about %s month ago | about %s months ago
sv[0]: ungefär %s månad sedan
sv[1]: ungefär %s månader sedan

en: about %s week ago | about %s weeks ago
sv[0]: ungefär %s vecka sedan
sv[1]: ungefär %s veckor sedan

en: about %s day ago | about %s days ago
sv[0]: ungefär %s dag sedan
sv[1]: ungefär %s dagar sedan

en: about %s hour ago | about %s hours ago
sv[0]: ungefär %s timme sedan
sv[1]: ungefär %s timmar sedan

en: about %s minute ago | about %s minutes ago
sv[0]: ungefär %s minut sedan
sv[1]: ungefär %s minuter sedan

en: about %s second ago | about %s seconds ago
sv[0]: ungefär %s sekund sedan
sv[1]: ungefär %s sekunder sedan

en: Share this post!
sv: Dela det här inlägget!

en: %1$s written by %2$s
sv: %1$s skrivet av %2$s

en: Reply
sv: Svara

en: Quote
sv: Citera

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar godkännande.

en: Divider
sv: Avdelare

en: Error text color
sv: Färg på feltext

en: Error box
sv: Felruta

en: Default sidebar
sv: Standard sidofält

en: This is the default sidebar, visible on 2 or 3 column layouts. If no widgets are active, the default theme widgets will be displayed instead.
sv: Detta är standard-sidofältet, visas vid både 2- eller 3-kolumnslayout. Om inga widgets är aktiva, kommer en uppsättning standard-widgets att visas istället.

en: Secondary sidebar
sv: Sekundärt sidofält

en: This sidebar is active only on a 3 column setup.
sv: Den här sidpanelen är bara aktiv om du valt att använda en 3-kolumnslayout.

en: Footer
sv: Sidfot

en: You can add between 1 and 6 widgets here (3 or 4 are optimal). They will adjust their size based on the widget count.
sv: Du kan lägga till mellan 1 och 6 widgets här (3 eller 4 är optimalt). De kommer att anpassa sin storlek baserat på antalet widets.

en: Footer (slide 2)
sv: Sidfot (slide 2)

en: Only visible if jQuery is enabled.
sv: Visas bara om jQuery är aktiverat.

en: Footer (slide 3)
sv: Sidfot (slide 3)

en: Footer (slide 4)
sv: Sidfot (slide 4)

en: You can configure Mystique from the <a%s>theme settings</a> page.
sv: Du kan konfigurera Mystique från <a%s>inställnings-sidan</a>.

en: %s: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct
sv: %s: Widget class kunde inte hittas. Säkerställt att denna widget existerar och att class-namnet är korrekt

en: User name (required)
sv: Användarnamn (krävs)

en: Password (required)
sv: Lösenord (krävs)

en: Verify password (required)
sv: Verifiera lösenord (krävs)

en: E-mail (required)
sv: E-post (krävs)

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Profile info
sv: Efternamn

en: Please type a user name
sv: Vänligen skriv in ett användarnamn

en: User name already exists
sv: Användarnamnet finns redan

en: E-mail address is required.
sv: E-postadress krävs.

en: E-mail address already in use
sv: E-postadressen används redan

en: You must enter a password.
sv: Du måste ange ett lösenord.

en: Please verify the password
sv: Vänligen verifiera lösenordet

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden matchar inte

en: User registration failed.  Please try again.
sv: Användarregistreringen misslyckades. Vänligen försök igen.

en: You are logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>. You don't need another account :)
sv: Du är inloggad som <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>. Du behöver inte ytterligare ett konto :)

en: A user account for %1$s has been created.
sv: Ett användarkonto för %1$s har skapats.

en: Thank you for registering, %1$s.
sv: Tack för att du registrerade dig, %1$s.

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Register
sv: Registrera dig

en: Empty ad slot (#%s)!
sv: Tom annonsyta (#%s)!

en: Top
sv: Till toppen

en: %1$s theme by %2$s | Powered by %3$s
sv: %1$s tema av %2$s | Drivs av %3$s

en: Site Admin
sv: Administratör

en: Log in
sv: Logga in

en: %s followers
sv: %s följare

en: Error while retrieving tweets (Twitter down?)
sv: Fel vid hämtning av tweets (Twitter nere?)

en: Displays links to different sections grouped in tabs
sv: Visar länkar till olika sektioner grupperade i flikar

en: Mystique | Sidebar tabs
sv: Mystique | Sidpanelsflikar

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Popular posts
sv: Populära inlägg

en: Archives
sv: Arkiv

en: Tags
sv: Etiketter

en: Didn't find any posts popular enough :(
sv: Hittade inga inlägg som var populära nog :(

en: Sidebar tabs
sv: Sidpanelsflikar

en: jQuery is disabled and this widget needs it
sv: jQuery är inaktiverad och denna widget kräver det

en: Tabs to show
sv: Flikar att visa

en: Tags
sv: Etiketter

en: Popular posts (most commented)
sv: Populära inlägg (mest kommenterade)

en: Sort categories
sv: Sortera kategorier

en: by name (alphabetically)
sv: efter namn (i alfabetiskt ordning)

en: by category ID
sv: efter kategori-ID

en: by category slug
sv: efter kategori

en: by post count
sv: efter inläggsantal

en: Show post count (categories and archives)
sv: Visa inläggsräknare (kategorier och arkiv)

en: How many popular posts to show?
sv: Hur många 'populära inlägg' skall visas?

en: How many recent comments to show?
sv: Hur många 'senaste kommentarer' skall visas?

en: Shows your latest Twitter updates
sv: Visar dina senaste Twitter uppdateringar

en: Loading tweets...
sv: Laddar tweets...

en: Title:
sv: Titel:

en: Twitter user name:
sv: Twitter användarnamn:

en: Number of tweets to show:
sv: Antal tweets att visa:

en: Displays Flickr galleries (needs API key)
sv: Visa Flickr gallerier (kräver API-nyckel)

en: Mystique | Flickr Gallery
sv: Mystique | Flickr galleri

en: Flickr Gallery
sv: Flickr galleri

en: API key:
sv: API-nyckel:

en: Number of photos to show:
sv: Antal bilder att visa:

en: Gallery source:
sv: Galleri källa:

en: User photostream
sv: Användarens fotoström

en: User ID (use %s to find it):
sv: Användar-ID (använd %s för att hitta det):

en: Login form
sv: Inloggningsformulär

en: Mystique | Login
sv: Mystique | Logga in

en: Logged in: %s
sv: Inloggad: %s

en: Dashboard
sv: Panelen

en: Write
sv: Skriv

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Log out
sv: Logga ut

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Login
sv: Logga in

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Lost your password?
sv: Glömt lösenordet?
